Thursday, 25 August 2011 03:29

דור צעיר דורש להבהיר

Written by
Rate this item
(0 votes)
אהבתי מאוד את המאמר במהדורה האחרונה של "כיוון" של יוסי על הדור הצעיר ומאמציהם לגלות את הזהות הייחודית של חסידיו של המשיח ישוע בישראל. מחמאות לסדן ומערכת "כיוון" על מתן פלטפורמה למאמינים יהודים צעירים להביע רעיונות חדשים ומאתגרים.

המסע של הדור הצעיר להבין את מקומם בעם, בארץ, ובגוף המשיח הוא תהליך שרבים מאיתנו מהדור הוותיק יותר מתהלכים בו כבר שנים רבות. מתוך הנסיון שלי רציתי להציע מספר לקחים שלמדנו בדרך.

אין להתייאש כאשר רבים אחרים לא מסכימים. בכל מסע אנשים מתעייפים מהר ואף עוצרים לאיטים לפני שהם מגיעים ליעד. הרבה מוותרים ונוטשים את הדרך כאשר אחרים לא מצטרפים. אל תתייאשו כאשר אחרים מביעים חוסר שביעות רצון. תמשיכו לנוע קדימה. שינוי לא בא בקלות.  אנשים רבים מעדיפים את התשובות הקלות ולא מוכנים להתמודד עם השאלות הקשות. להרבה אנשים לא תמיד נוח עם תנועות פורצי דרך הדורשות שינוי. אנשים אוהבים את הנוחיות של המוכר גם אם אפילו הוא לא נוח.

היו בטוחים כי יש רבים השואלים את אותן השאלות, אם כי מעטים מוכנים לעלות על הדרך כדי למצוא תשובות. אל תיתנו לזה להרתיע אותכם.

אל תסתבכו עם התיאוריות. אני זוכר שיחה עם סדן לפני כמה שנים על מקומה של התורה בחיי המאמינים. שאלתי אותו איך הוא יכול להאמין כי עלינו לשמור את התורה, כאשר למעשה הוא יודע כי יש מצוות רבות שאנחנו לא יכולים לקיים היום כאשר אין כהונה ולא בית המקדש וכו'. הוא אמר לי, "אני לא יודע. אני פשוט עושה את מה שאני יכול.  אני עושה כמיטב הבנתי." אהבתי את התשובה כי ככה זה בחיים ובכל מסע. אנחנו מעדיפים תשובות ברורות לכל שאלה, אבל לא תמיד אנחנו מסוגלים להבין עד הסוף. תפתחו את הזהות שלכם במשיח לא רק על ידי לימוד דיאלוג ותאוריות, אלה גם על ידי יישום מעשים של מה שאתם כבר יודעים. אדם חייב ליישם את מה שכבר למד על מנת לשמר את מה שקיבל ולהתקדם במסע.  תורה ללא פועל נשארת רק תיאוריה.

לפני שלושים שנה כאשר הייתי מאמין צעיר לעתים קרובות תהיתי אם זה היה נכון עבורי לשרת בצבא. כן, תתפלאו לשמוע שלא מעט מאיתנו התמודדנו קשות עם השאלה: האם תלמיד של ישוע המשיח, שהוא אהבת האלוהים המושלמת שנתן את חייו למען החוטאים,  יכול להרוג בני אדם אחרים? הקדשתי הרבה שנים של לימוד ודיאלוג ליישב את התשובה בלב שלי. ובמשך השנים אף אחד מן האחים האחרים לא הטיל ספק בנאמנותי למדינה או לאלוהי ישראל. זו היתה שאלה לגיטימית עבור רבים מאיתנו והבנו כי חשוב לנו לאפשר זה לזה את המרחב ואת הזמן להגיע למסקנות שלנו. אתם גם חייבים להיות סבלניים אחד עם השני בתהליך.

אנחנו לא תמיד היינו סובלניים, וזה גרם לבעיות חמורות. כאשר לא נותנים מרחב לאחרים להגיע למסקנות שלהם ואנשים לא טורחים לקחת את הזמן כדי להגיע למסקנות משל עצמם, הרבה פשוט הולכים יחד עם הקהל. המצב הזה יוצר מאמינים שטחיים שאינם מסוגלים להעיד או להגן על אמונתם. בכל מצב של לחץ או משבר, המאמינים האלה לא יודעים לעמוד.

חוסר הסובלנות גרם גם למחלוקות בנינו. כאשר אנשים בחיפזון קופצים על מסקנות מהירות, ולא יכולים להגן כראוי על עמדתם, הם נוטים להשתמש בכעס, כוחניות או אפילו דמוניזציה של אלה שלא מסכימים איתם. הם לא מספיק בטוחים בעמדתם כדי להתמודד עם המאתגרים את דעתם. זה יצר קונפליקטים ומחלוקות קשות בגוף המשיח.

כאשר אנחנו לוקחים לעצמנו ונותנים לאחרים את הזמן ללמוד ולחשוב לעומק על הנושאים, מוכנים לנהל דו שיח ודיאלוג עם אחרים ומגיעים למסקנות שלנו על בסיס של אמונה אישית, נוכל גם להקשיב לאחרים בלי להתרגז. אנחנו יכולים להיות סבלניים עם אחרים משום שאנו יודעים כי כולנו בתהליך הדרך אל האמת.

ההבנה כי האמונה היא מסע ושכולנו בדרך עוזרת לנו להעריך אחד את השני וללמוד אחד מהשני. אני מתפלל כי כולנו, צעירים ומבוגרים, נמשיך במסע החשוב הזה של גילוי הזהות היהודית שלנו במשיח בקרב עמנו בסבלנות, סובלנות ואומץ לב. "עד כי נגיע כולנו אל אחדות האמונה ואחדות ידיעת האלוהים, אל האדם השלם, אל שעור קומתו המלא של המשיח."

Read 315 times Last modified on Saturday, 01 March 2014 21:17

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Blog Search